Apie mane

Mano nuotrauka
Gerai prisimenu savo pačios pirmąjį pagamintą desertą - sausainiai sutepti sviestu. Elementaru, bet kaip buvo smagu jį pagaminti mamai, kuri su drauge gėrė kavą... :) Vėliau buvo daug visokių bandymų, pakilimų ir nuosmukių. Labiausia esu dėkinga mamai, kuri leido kepti pyragus, sausainius ir ekperimenuoti virtuvėje. Per visus mokslus, darbus, kasdienybę buvau pamiršusi šią savo aistrą. Tačiau ilgos atostogos, geras vaikų miegas, bei vyro supratingumas - leido ją atrasti iš naujo.

2013 m. lapkričio 27 d., trečiadienis

Kokosiniai saldainiai

Taip jau susiklostė aplinkybės, kad tik šiandien galiu pateikti paskutiniam konkurso etapui savo patiekalą. Kai perskaičiau Valerijos užduotį, kuri šį karta Kalėdinė dovanėlė, pirma mintis buvo zefyrai. Paieškojusi internete receptų, supratau, kad nelabai ką galėsiu pridėti savo, nes receptai beveik visur standartiniai. Tačiau panaudojusi zefyrams naudojamą gamybos būdą gavau labai saldžius kokosinius saldainius. 


Gavosi 20 nedidelių žmogeliuko formos saldainių.
Reikės:
250 g cukraus
5 g želatinos
40 ml vandens želatinai
50 ml vandens cukrui
70 g kokoso drožlių
150 g šokolado
Pagaliu kų saldainams

Didesniame inde želatiną užpilti vandeniu. 
Pasiruošti saldainių stingdymo formą. Aš naudojau silikoninę, todėl nieko jai nedariau, jeigu naudosite kitokią - išklokite ją kepimo popieriumi. 
Supilti cukrų ir vandenį į nedidelį puodą ir dėti kaitinti. Cukrų su vandeniu nuolat maišyti šakute.  Kaitinti kol per šakutės plyšelius išsipūs burbulas. Aš maišydama nuolat tikrinau ar jau išeina burbulas. Kai tik išpūčiau du iš eilės cukrų iškart nukėliau nuo ugnies. Cukraus sirupą iš lėto pradėti pilti į želatiną ir tuo pačiu pradėti plakti su mikseriu. Plakti nedideliu greičiu, kol masė pabals ir taps puri. Supilti kokoso drožles ir išmaišyti. Gautą masę supilti į pasiruoštą stingdymo formą. Išlyginti kraštus ir dėti į šaldytuvą mažiausia 4 val., geriausia per naktį.
Ant garų vonelės ištirpinti šokoladą. Iš formos išversti saldainių masę ir išspausti norimas formeles. Išspaustą saldainį mauti ant pagaliuko, pamirkyti į šokoladą. Palikti keletui valandų šaldytuve, kad sustingtų.


Skonis labai labai saldus, na tikras saldainis. Man priminė "Bounty"šokoladą. O vaikų valgymui galo nebuvo, net teko paslėpti.


2013 m. lapkričio 21 d., ketvirtadienis

Mini morengų krepšeliai su šokoladiniu kavos kremu

Morengai vis dar gyvena mano virtuvėje. Tris kartus bandžiau iškepti makarūnus (macarons) tačiau nesėkmingai. Susikaupsiu ir bandysiu dar kartą kurią dieną. :)
Draugės gimtadieniui, dovanų norėjau iškepti mažų Pavlovos krepšelių. Pirma kartą, kol vaikus migdžiau, morengai išdžiuvo visiškai. Antrą kartą džiovindama morengus orkaitės dureles varsčiau kas 10 min., tačiau krepšeliai vistiek nesigavo tokie kaip norėjau (norėjau kad viršus būtų traškus, o vidus zefyrinis). Tikriausia krepšeliai per maži, kad gautųsi kaip Pavlovos.. Na o kremą nužiūrėjau iš Ingos blogo - Inga's sweeterie.


Iš dviejų kiaušinių baltymų gavosi 14 keksiuko dydžio morengų krepšelių. Naudojau Pavlovos receptui skirtus produktus.

Reikės:
2 kiaušinių baltymų
55 g cukraus
55 g cukraus pudros
1 a. šaukštelio krakmolo
1 nepilno a. šaukštelio vyno acto

1 kiaušinio trynys
20 g cukraus
12 g miltų
1 a. šaukštelis vanilės ekstrakto
10 kavos pupelių
150 g 36 % grietinėlės
125 ml pieno
50 g juodo šokolado

Kiaušinio baltymus plakti kol gerai suputos. Plakant supilti cukrų ir toliau plakti kol baltymai bus blizgūs, standūs ir išlaikys savo formą. Cukraus pudrą su krakmolu įsijoti į išplaktus baltymus, išmaišyti. Supilti actą ir gerai išmaišyti. Baltymus supilti į konditerinį maišą. Ant kepimo skardos patiesti kepimo popierių, ant jo suformuoti norimo dydžio morengų krepšelius. Dėti į 140 C įkaitintą orkaitę. Po 10 min. sumažinti orkaitės karštį iki 100 - 110 C ir kepti dar apie 40 - 50 min. Aš išėmiau, kaip morengai, šiek tiek pasukiojus, nusiėmė nuo kepimo popieriaus. Palikti kad atvėstų.
Kremo gaminimas. Į dubenį supilti grietinėlę ir į ją sudėti peiliu sutraiškytas kavos pupeles. Statyti į šaldytuvą ir palikti kad grietinėlė prisigertų kavos skonio. Didesniame inde išsukti trynį su miltais, 10 g cukraus ir vanile. Į puodą supilti pieną ir sudėti likusį cukrų, kaitinti kol užvirs. Užvirusį pieną supilti į trynio sukinį ir gerai išmaišyti. Perkošti atgal į puodą ir kaitinti kol sutirštės kremas. Nuolat maišyti. Kai kremas sutirštės supilti jį į švarų dubenį, uždengti maistine plėvele (prispausti prie kremo), palikti kad atvėstų. Ant garų vonelės ištirpinti šokoladą ir sumaišyti su atvėsusiu kremu. Grietinėlę perkošti į švarų indą ir išplakti. Sudėti į išplaktą grietinėlę trynio ir šokolado masę ir viską greitai išmaišyti (kad nepraskystų kremas). Dėti į šaldytuvą ir palikti bent pusvalandžiui. 
Į krepšelius pridėti kremo. Papuošti šokolado drožlėmis ir smulkintais riešutais.


Aš kremą sudėjau iš vakaro ir per naktį laikiau šaldytuve. Morengai suminkštėjo ir įgavo mano norėtą zefyro konsistensiją viduje. Tačiau nuo kremo viršus apdžiūvo ir suskilo, šiek tiek išsiskyrė skysčio. Krepšeliai man labiau patiko po nakties šaldytuve. Morenginis krepšelis gana saldus, tačiau kremas nesaldus ir gaivus. Ačiū Inga už puikų kremo receptą!



2013 m. lapkričio 14 d., ketvirtadienis

Tarte Tatin su cinamono putėsiais

Aš ir vėl su konkursiniu patiekalu. Šį kartą Valerijos užduotis obuoliai ir avižos. Ką gaminti? Idėja ką gaminsiu atėjo žiūrinėjant Ninos Niksya blog'ą - suviliojo obuolių tortas. Tačiau konkursui reikia originalaus patiekalo, ir tuomet prasidėjo fantazija... Paskutiniu metu nemažai skaitinėjau apie Tarte Tatin (apverstą obuolių pyragą), todėl apsisprendžiau, bus mano fantazijos Tarte Tatin. Pyrago pagrindas yra iš trapios tešlos su avižų dribsniais. Vidurinis sluoksnis - karameliniai obuoliai. Viršus - cinamono putėsiai.


Tarte Tatin atsiradimo istorija siejama su seserimis Tatin, kurios 1880 m. Prancūzijoje turėjo savo viešbutį. Yra du pasakojimai kaip buvo iškeptas šis pyragas. Viena iš istorijų pasakoja, jog sykį gamindama įprastą obuolių pyragą Tatin pamiršo obuolius troškinamus karamelėje. Obuoliams pradėjus svilti Tatin greitai juos užklojo tešla ir įdėjusi i orkaitę baigė ten kepti. Viešbučio klientams toks pyragas labai patiko. Kita istorija pasakoja, jog per skubėjimą Tatin pamiršo iškloti tešlą ant kurios turėjo kepti obuoliai, tešlą ji užklojo ant viršaus. Tokios pyrago Tarte Tatin atsiradimo istorijos.


Produktai skirti 26 cm tortinei arba panašaus dydžio keptuvei.

Reikės:
150 g avižinių dribsnių
150 g miltų
150 g sviesto
1 kiaušinis
žiupsnelis druskos
80 g rudojo cukraus
40 - 50 ml šalto vandens

8 obuolių (rekomenduojama naudoti Granny Smith, Gala, Golden Deliciuos)
150 g cukraus
100 g sviesto

400 g natūralaus jogurto
300 ml pieno
100 g rudojo cukraus
2 a. šaukšteliai cinamono
20 g želatinos (naudojau vieną dr. Oetker pakelį)
Ledukai

Avižų dribsnius pertrinti rankomis, kad pasidarytų smulkesni. Supilti miltus ir sutarkuoti sviestą. Greitai pirštais sumaišyti sviestą su miltais ir avižomis. Sudėti cukrų ir druską. Įmušti kiaušinį ir sumaišyti. Įpilti vandens ir greitai užminkyti tešlą, kad kuo mažiau šilumos gautų sviestas. Suformuoti iš tešlos diską, suvynioti į maistinę plėvelė ir įdėti 30 min. į šaldytuvą.
Obuolius nulupti, perpjauti per pusę ir išimti sėklalizdžius. Keptuvėje arba inde kuriame bus kepamas pyragas, ištirpinti cukrų ir pakepinti kol jis pasidarys rudos spalvos (tik nesudeginti). Sudėti sviestą ir išmaišyti. Gražiai sustatyti obuolius ir pakepti apie 10 min. Apversti obuolius, ir palikti kepti ant nedidelės ugnies kol nugaruos apie pusė išsiskyrusių sulčių. 
Įkaitinti orkaitę iki 180 C temperatūros. 
Išimti tešlos diską ir iškočioti šiek tiek didesnį blyną už naudojama kepimo formą. Iškočiota tešla užkloti obuolius su karamele, šiek tiek tešlos užkišant už formos kraštų. Dėti kepti į įkaitintą orkaitę apie 20  - 25 min. Pyragas bus iškepes, kai tešla gražiai paruduos. Išimti iš orkaitės ir palikti kad pravėstų. Po 20 min. ant formos kurioje kepė pyragas uždėti lėkštę ir apversti formą su pyragu, kad tešlos pagrindas atsidurtų apačioje. Aš kepiau pyragą keptuvėje, o išverčiau ant 26 cm tortinės dugno, taip vėliau buvo patogiau sudėti putėsius ir stingdyti viską šaldytuve. 
Kai pyragas jau bus atvėsęs reikia paruošti putėsius. Prieš tai įdėti pyragą į trotinės formą ir užspausti kraštus. Želatiną užpilti nedideliu kiekiu vandens. Supilti jogurtą, pieną, cukrų ir cinamoną į indą ir viską gerai išmaišyti. Pasiruošti didesnį indą su šaltu vandeniu ir ledukais. Želatiną pakaitinti ir ištirpdyti. Į ištirpintą želatiną įdėti pora šaukštų pieno ir jogurto masės išmaišyti, taip po pora šaukštų dedant suvienodinti želatinos temperatūrą su pieno ir jugurto masės temperatūra. Įstatyti pieno ir jogurto masės indą į didesnį indą, kuriame šaltas vanduo su ledukais. Supilti želatiną į pieno ir jogurto mišinį. Pradėti plakti su elektriniu plakikliu nedideliu greičiu. Plakti kol mišinys pradės tirštėti. Supilti ant iškepto pyrago ir padėti į šaldytuvą stingti.


Pyragas gavosi nepersaldus. Tešla trapi ir traški, netgi kietoka, šiek tiek primenanti avižinį sausainį. Kepant šį pyragą labai svarbu, kad obuoliai išlaikytų formą. Kadangi kepiau iš dviejų rūšių obuolių (neradau kokių reikėjo), viena obuolių rūšis labiau pasileido negu kita. Į cinamono putėsius, savo skoniui, dėčiau dar daugiau cinamono, tačiau vyras sakė, kad užtenka. Pyrago tekstūros yra visiškai skirtingos, kartu valgant jos puikiai papildo viena kitą. Gavosi labai nekasdieniškas kepinys, kurį dar šiek tiek patobulinsiu ir kepsiu dar ne kartą.
Pamėginkit ir Jūs!

2013 m. lapkričio 8 d., penktadienis

Morenginis vyniotinis su persimonų tyre ir maskarponės kremu

Kartais jeigu pradedu - negaliu sustoti. Taip atsitiko su morenginiu vyniotiniu. Taip norėjosi lengvam morengui surasti tokį patį lengvą kremą.



Reikės:
4 kiaušinių baltymai
180 g cukraus
2 v. šaukštai krakmolo
1 a. š. vyno acto

250 g maskarponės sūrio
250 g natūralaus jogurto
80 g cukraus

1 persimonas
1 v. š. cukraus
3 v. š. vandens

Baltymus plakti kol suputos. Toliau plakti ir pamažu supilti cukrų. Plakti kol baltymai taps blizgūs ir išlaikys savo formą, taip kad būtų galima pjauti peiliu. Sudėti i skardą išklotą kepimo popieriumi ir išlyginti, kad būtų stačiakampis blynas. Viršų pabarstyti smulkintais migdolų riešutais. Dėti į 140 C įkaitintą orkaitę 20 min, po to kaitrą sumažinti iki 110 C ir kepti dar 30 min. Išėmus iš orkaitės apversti ant kito kepimo popieriaus lapo ir palikti kad atvėstų (apie 20 min.).
Kol kepa morengas galima paruošti tyrę ir kremą. Tyrei, nulupti persimoną supjaustyti nedideliais gabaliukais. Sudėti į puodą, su cukrumi ir vandeniu. Kaitinti kol persimonai suminkštės. Smulkintuvu sutrinti persimonus iki tyrės ir palikti, kad atvėstų. Kremui iki vienalytės masės sumaišyti cukrų, maskarponę ir jogurtą. 
Ant atvėsusio morengo sudėti persimono tyrę ir išlyginti. Palikti nuo vieno krašto apie 2 gerus centimetrus morengo be tyrės. Ant viršaus dėti kremą ir taip pat išlyginti. Susukti morengą į vyniotinį naudojant apatinį popieriaus lapą. Dėti keletui valandų į šaldytuvą.


Šį kartą vyniotinis gavosi ne toks saldus, turintis lengvą karamelės skonį. Šis įdaras man patiko daug labiau negu pirmojo morenginio, po pirmojo gabalėlio norėjosi dar. Tačiau yra ir minusų, kremas skystesnis ir šis vyniotinis būtų sunkiau transportuojamas. Pažiūrėsim, kaip bus rytoj :)

Keptas Merkio šamas su karamelizuotais svogūnais

Konkursas tęsiasi - labai smagu buvo matyti savo vardą prie perėjusių į kitą etapą. Šį kartą užduotis pagrindinis patiekalas iš žuvies. Na, su žuvimi aš nelabai draugauju.. Anksčiau namuose jos beveik negamindavau, tačiau, kai atsirado vaikų, žuvis vis dažniau svečiuojasi ant mūsų stalo. Ką gaminsiu konkursui padiktavo į el. pašto dėžutę atėjęs Merkio laiškas apie artimiausią užsakymą. Niekada negaminau šamo, esu ragavusi jo tik rūkyto, na bet šis konkursas yra iššūkis sau, todėl pamaniau kodėl ne? Vakar šamas buvo mano šaldytuve, o šiandien kol mažasis miegojo, aš jį dorojau.


Reikės:
1 kg skrosto Merkio šamo
1 v. šaukšto medaus
1 v. šaukšto grūdėtų garstyčių
1 nedidelės citrinos
1 a. šaukštelio druskos
Šviežiai maltų pipirų
4 nedidelių mėlynųjų svogūnų
Rudojo cukraus

Šamą nuplikyti verdančiu vandeniu, bus ne toks slidus. Gerai nuplauti tekančiu vandeniu. Įpjauti odą aplink galvą ir užkišus pirštus pamažu pradėti lupti skūrą. Oda yra gana stora ir net nuplikius vis tiek slidi, tačiau man pavyko naudojant tik peilį nulupti visą odą. Rekomenduoju pradėti nuo šono ties žiaunomis, taip pamažu prieiti prie stuburo, o po to lupti kaip silkę. Aplink pelekus oda pati gražiai nuplyšta. Nupjauti galvą. Nuluptą šamą nuplauti ir palikti, kad nuvarvėtų. 
Pasiruošti marinatą. Medų išsukti su išspaustomis citrinos sultimis, garstyčiomis, druska ir pipirais. Tokį marinatą sugalvojau pati, na man jis toks klasikinis, todėl pabandžiau ir žuviai. Jį gaminant siūlau ragauti, kad patiktų Jūsų skoniui. Ištrinti žuvį marinatu ir palikti kambario temperatūroje bent trims valandoms, vis apverčiant žuvį ant kito šono.
Nulupti svogūnus. Vieną svogūno galvą padalinti į keturias dalis. Sudėti į kepimo formą šalia žuvies. Svogūnų viršų gausiai pabarstyti ruduoju cukrumi (aš neturėjau, todėl barsčiau paprastu cukrumi).
Kepti 40 min. 180 C įkaitintoje orkaitėje.


Penktadienio vakarienė visiškai atitiko Valerijos iškeltą tikslą - žuvis tapo vakarienės žvaigžde, o lengvai saldūs svogūnai ir garnyrui pasirinkti marinuoti burokėliai, jai padėjo dar labiau suspindėti! Nustebino ir šamo skonis - žuvis labai sultinga, nesijautė jokio dumblo skonio, be ašakų (tik pagrindinis kaulas). Na jeigu Naujų metų sutikimui nuspręsime ne žuvį valgyti, tai Kūčių vakarienei būtinai rinksimės šamą!

2013 m. lapkričio 6 d., trečiadienis

Morenginis vyniotinis su grietinėle ir vyšniomis

Norėjosi naujo kepinio su morengais. Kristina papasakojo apie morenginį vyniotinį. Labai norėjau kuo greičiau išbandyti, tačiau vis kažkas sutrukdydavo. Ir pagaliau šiandien pagaminau. Procesas nesunkus, greit pasigamina. Skonis puikus, morengas tirpsta burnoje, o vyšnios suteikia tiek rūgštumo, kiek reikia.


Originalus receptas yra iš laidos MKR, kurį keičiau pagal save. Man gavosi morengo lakštas per visa orkaitės skardą. Morengui naudojau Pavlovos receptą.
Reikės:
4 kiaušinių baltymų
125 g cukraus
125 g cukraus pudros
2 v. šaukštų krakmolo
1 a.šaukštelio vyno acto
300 ml plakamosios grietinėlės
5 v. šaukštai cukraus
Šaldytų vyšnių be kauliukų

Persijoti cukraus pudrą. Lengvai paplakti baltymus, nuolat plakant palaipsniui suberti cukrų. Masė turi būti lygi ir laikytis ant plakiklio. Suberti cukraus pudrą, išmaišyti šaukštu, suberti krakmolą ir supilti actą. Skardą iškloti kepimo popieriumi ir sudėti morengą, bei jį išlyginti per visą skardą. Pabarstyti cinamonu ir smulkintais riešutais. Kepti pirmas 20 min. įkaitintoje140 C orkaitėje, po to kaitrą sumažinti iki 110 C kepti dar 30 min. Ant stalo pasitiesti kepimo popierių ir ant jo padėti apverstą iškepusį morengo lakštą. Nuimti popierių ant kurio kepė morengas ir palikti 20 min. pravėsti.
Išplakti grietinėlę su cukrumi iki standžių putų. Grietinėlę sudėti ant morengo ir išlyginti. Popieriaus pagalba susukti morengą su grietinėle ir padėti į šaldytuvą 3 val.
Prieš valgant užsidėti uogų.



Vyniotinis gavosi labai sladus, jeigu nemėgstate labai saldžiai - mažinkite cukraus kiekį. Su nesaldžia kava, man buvo pats tas, bet vienas - per saldus, o jei gabalas didelis... :) Paprastai ne iki galo išdžiūvusi morengą rekomenduojama suvartoti tą pačią dieną. Mes viso neįveikėm ir per naktį vyniotinis buvo šaldytuve. Jis puikiai išsilaikė, nesuglebo, viršutinis sluoksnis išliko traškus. Man netgi pasirodė skanesnis antrąją dieną.

Pjūvio nuotrauka antrąją dieną.